Wychowanie fizyczne
Kierunek Wychowanie fizyczne stworzony został z myślą o osobach, które lubią wysiłek fizyczny, doskonalenie własnych sprawności oraz pracę z młodzieżą. Studia przygotowują do podejmowania działalności pedagogicznej, wychowawczej i menedżerskiej w zakresie wychowania fizycznego.
FORMA STUDIÓW
Zajęcia na kierunku Wychowanie fizyczne prowadzone są w formie stacjonarnej jako:
- studia I stopnia (3-letnie),
- studia II stopnia (2-letnie).
SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwenci tego kierunku nabywają niezbędne kwalifikacje w zakresie oddziaływania na osobowość i organizm człowieka w celu zaspokajania potrzeb związanych z rozwojem psychomotorycznym. Studenci uzyskują również przygotowanie do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w zakresie ukończonej specjalności.
studia I stopnia - specjalność nauczycielska
Po pierwszym roku student wybiera jeden z modułów:
- Instruktorski
- Grupy dyspozycyjne
Absolwenci otrzymują tytuł licencjata wychowania fizycznego i uzyskują:
- kwalifikacje do pracy na stanowisku nauczyciela WF na wszystkich szczeblach edukacji,
- kompetencje do prowadzenia zajęć z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej,
- oraz dodatkowo kwalifikacje charakterystyczne dla wybranego modułu.
OPIS MODUŁÓW
Moduły na studiach I stopnia
- Moduł: Instruktorski
Absolwenci dodatkowo nabywają kwalifikacje instruktorskie w dwóch wybranych dyscyplinach sportu* (pływania, gier zespołowych, tenisa, lekkiej atletyki, gimnastyki, fitness, akrobatyki sportowej).
Perspektywy zawodowe:
-
- nauczyciel wychowania fizycznego na wszystkich szczeblach edukacji,
- prowadzenie gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej,
- instruktor sportu w klubach sportowych,
- prowadzenie Uczniowskich Klubów Sportowych,
- własna działalność w zakresie organizacji zajęć sportowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Moduł: Instruktorski można realizować tylko na studiach I stopnia.
- Moduł: Grupy dyspozycyjne
Absolwenci dodatkowo nabywają kwalifikacje instruktora z wybranej dyscypliny sportu* (pływania, gier zespołowych, tenisa, lekkiej atletyki, gimnastyki, fitness, akrobatyki sportowej) oraz przygotowanie do procesu rekrutacji do służb mundurowych.
Perspektywy zawodowe:
-
- nauczyciel wychowania fizycznego na wszystkich szczeblach edukacji,
- prowadzenie gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej,
- przygotowanie absolwentów pod względem sprawnościowym i merytorycznym do uczestnictwa w procesie rekrutacji w służbach, takich jak np. ABW, CBŚ, Policja, Straż Pożarna, Żandarmeria Wojskowa, Służba Celna, Inspekcja Skarbowa, czy Służba Zawodowa w Wojsku Polskim,
- przygotowanie absolwentów do objęcia stanowiska instruktora wychowania fizycznego i sportu w służbach mundurowych,
- przygotowanie absolwentów do prowadzenie, oprócz zajęć z WF-u, zajęć w terenie, w tym tzw. zielonych i białych szkół oraz podstawowych obozów przetrwania na potrzeby edukacji dzieci i młodzieży,
- własna działalność gospodarcza w zakresie organizacji obozów przetrwania i sportów ekstremalnych dla dorosłych.
Na specjalności przewidywane są m.in. takie przedmioty, jak: strzelectwo sportowe, tory przeszkód i atletyka terenowa, survival, samoobrona i walka wręcz, system obrony RP, organizacja administracji wewnętrznej.
Moduł: Grupy dydpozycyjne można realizować tylko na studiach I stopnia.
* utworzenie modułu oraz specjalizacji instruktorskiej lub trenerskiej uwarunkowane jest liczbą chętnych.
PROGRAM STUDIÓW
Program studiów na kierunku Wychowanie fizyczne jest w pełni zgodny z aktualnymi standardami kształcenia przygotowującymi do wykonywania zawodu nauczyciela, a także z innymi wymogami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz z Polską Ramą Kwalifikacji. Program ten obejmuje przedmioty:
studia I stopnia
- kształcenia ogólnego (np. język obcy, pedagogika ogólna i wczesnoszkolna, psychologia ogólna i dziecka, metodyka i teoria wychowania fizycznego, emisja głosu, edukacja zdrowotna),
- kształcenia podstawowego (np. anatomia, antropologia, fizjologia, biochemia),
- kształcenia kierunkowego (np. biomechanika, higiena, teoria i metodyka sportów indywidualnych, teoria i·metodyka sportów zespołowych, ćwiczenia kompensacyjno-korekcyjne, sporty zimowe, obóz letni).
KADRA DYDAKTYCZNA
Kadrę dydaktyczną kierunku Wychowanie fizyczne stanowią przede wszystkim wysokiej klasy specjaliści z dzieciny nauk o kulturze fizycznej, wieloletni nauczyciele, trenerzy klas mistrzowskich i naukowcy – członkowie międzyuczelnianych i międzynarodowych zespołów badawczych. Wśród kadry znajdują się także wybitni sportowcy, którzy przekazują swoją wiedzę i umiejętności nie tylko na zajęciach, ale również w klubach sportowych, gdzie studenci mogą w połączeniu z zajęciami rozwijać swoje zainteresowania sportowe.
Na Wydziale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne w procesie kształcenia jest praktyczne przygotowanie do zawodu. Dlatego zajęcia prowadzone są nie tylko przez wykładowców akademickich, ale również przez doświadczonych praktyków i ekspertów z różnych związków sportowych i szkół wyższych z całej Polski.
Studenci kierunku Wychowanie fizyczne w czasie studiów odbywają praktyki pedagogiczne w wybranych przez siebie szkołach.
studia I stopnia
- praktyka pedagogiczna – 60 godzin (2 ECTS),
- praktyka wdrożeniowa – 90 godzin (3 ECTS),
- praktyka kolonijna – 120 godzin (4 ECTS),
- praktyka w szkole podstawowej – 300 godzin (10 ECTS),
- praktyka w szkole ponadpodstawowej – 120 godzin (4 ECTS).
Zakres:
- praktyka pedagogiczna – student zapoznaje się z działalnością szkoły w zakresie ogólnego jej funkcjonowania,
- praktyka wdrożeniowa – studenci zapoznają się z procesem wychowania fizycznego w klasach I – III,
- praktyka w szkole podstawowej i ponadpodstawowej – student zajmuje się specyfiką pracy nauczyciela wychowania fizycznego na określonym poziomie edukacyjnym, prowadząc samodzielnie zajęcia wychowania fizycznego.
WYMIANA STUDENCKA
W naszej Uczelni istnieje możliwość odbycia części studiów zagranicą, m.in. w ramach programu Erasmus. Studenci przystępujący do tego programu mogą ubiegać się o wyjazd na część studiów do zagranicznej uczelni oraz na praktykę do zagranicznej instytucji nieakademickiej.